צ'קים הם אמצעי תשלום מקובל ונוח – עד שנתקלים בתופעת שיקים חוזרים. על התופעה ודרכים להתמודד איתה

שיקים הם פיתרון תשלום מודרני, נוח מאוד ונפוץ ביותר, כולנו משתמשים בהם לתשלום עסקאות שונות בחיי היומיום. שיק מאפשר לשלם עבור כמעט כל סוג של רכישה או עסקה ועבור כל סכום בלי הצורך להיסחב עם מזומן רב או לשלם בכרטיס אשראי, כל שיש לעשות הוא למלא את פרטי התשלום ומקבל התשלום בכתב על השיק והצד שמקבל את התשלום פודה אותו בבנק ומקבל את הכסף לחשבונו.

כמובן שברגע שהשיק נפדה מערכות המחשוב הבנקאיות מעבירות את במידע לבנק של הלקוח המשלם והסכום יורד משבון הבנק שלו.

צ'ק עובר לסוחר

הבעיות מתחילות לרוב כאשר בחשבון הבנק שמשויך לשיק אין מספיק כסף לכיסוי התשלום או שהחשבון מוגבל מסיבות כאלו ואחרות – זוהי תופעה של שיקים חוזרים. תופעה מטרידה אך יחסית נפוצה מאוד בה אנשים משלמים בשיקים ללא כיסוי או שהם מעבירים תשלומים בשיקים במחשבה שאין להם בעיות אך ברגע הפדיון מתברר למקבל התשלום כי מדובר על מקרה של שיקים חוזרים.

שיקים חוזרים הם בעיה שרלבנטית גם לעסקאות בודדות ויחסית מיידיות כמו רכישת מוצרים או שירותים אך המקרים הקשים יותר הם אלו של שיקים חוזרים עבור עסקאות עתידיות, עסקאות בהם צד אחד מספק שיקים עם תאריך פירעון דחוי ועתידי (עבור שכר דירה למשל) וכאר מקבל התשלום מנסה לפדות את השיק לאחר כמה חודשים אז חלקם מתבררים כנטולי כיסוי והופכים להיות שיקים חוזרים.

סיבות להחזרת שיקים

  • אין מספיק כסף בחשבון הבנק של רושם השיק לכיסוי התשלום.
  • חשבון הבנק מוגבל בעקבות משיכת יתר, אי עמידה בתשלומים או סיבות אחרות.
  • אופן מילוי הפרטים בשיק אינו נכון, סיבה נפוצה היא רישום לא נכון של הגורם שהשיק מיועד אליו – בעיקר במקרה של חברות.
  • התאריך המופיע על השיק אינו נכון ליום בו ניסו לפדות אותו.
  • קיימת סתירה בין הסכום לתשלום במספרים לבין הסכום במילים – הסכום במילים גובר.

אפשרויות הגביה של שיקים חוזרים

על פניו נראה כי במקרה של שיקים חוזרים מדובר על מקרה אבוד ואין למקבל התשלום מה לעשות, בייחוד במקרים בהם המוצר או השירות כבר סופקו – הרי באופן עקרוני שיק הוא בסך הכל נייר רשמי מבנק שממלאים בו באופן ידני פרטים לתשלום. אך כמובן שהחוק ותנאי השוק לא יכולים לסבול מצב בו ניתן יהיה פשוט להתחמק מתשלומים בקלות כזו וכמובן שבמערכת פיננסית מסודרת ומודרנית אי אפשר פשוט לסמוך על אנשים וארגונים שלא יגיעו למצב של שיקים חוזרים. בפני אדם או ארגון שקיבל תשלום בשיק אך מסיבות שונות לא היה כיסוי או שהשיק חזר עומדות כמה אפשרויות גבייה מקובלות ושמעוגנות בחוק.

  • הוצאה לפועל: שיטת הגבייה הנפוצה ביותר היא פנייה להוצאה לפועל. ניתן להגיש בקשה לביצוע שטר (שיק) בלשכת ההוצאה לפועל הקרובה או להגיש תביעה לבית דין מתאים ובהליך מקוצר על מנת לגבות את השיק בעזרת ההוצאה לפועל – עפ"י סעיף 81 לחוק ההוצל"פ. בהליכים אלו ניתן להגביל בכמה דרכים את נותן השיק ולעקל לו רכוש ושאר צעדים.
  • חברות גבייה: ניתן לפנות לחברות אשר מתמחות בגביית שיקים חוזרים או תשלומים שלא הועברו, חשוב מאוד לברר כי מדובר על חברה חוקית שעושה שימוש בשיטות גבייה חוקיות בלבד. מדובר על אמצעי גבייה משפטיים ושאר טקטיקות – לא מדובר על גבייה בנוסח השוק האפור או באמצעים בעיתיים.
שיקים חוזרים היא בעיה אמיתית אך בעזרת אנשי מקצוע, עורכי דין מומחים לתחום למשל, ניתן לבטל את רוע הגזירה ולקבל את התשלומים.