קרן פנסיה הינה שילוב בין ביטוח ותוכנית חיסכון לטווח רחוק. באופן כללי הפנסיה נצברת באמצעות הפרשת סכום כסף מהמעסיק ומהעובד לקופת חיסכון שצוברת ריבית לאורך השנים ומשתחררת כאשר העובד פורש מעבודתו ויוצא לפנסיה. בראשית שנת 2008 נכנס לתוקפו חוק פנסיה חובה והתחוללה מהפכה במשק הישראלי. שמו הרשמי של חוק הפנסיה הינו 'צו ההרחבה לפנסיית חובה בישראל'. על מנת להיות זכאי לקרן פנסיה על העובד להיות מעל לגיל 21 אם הוא גבר ומעל גיל 20 אם זו אישה.

פנסיית זקנה

כאשר עובד מגיע לגיל פרישה הוא זכאי לקבל תשלומים מפנסיית הזקנה שנצברה לו לאורך השנים. כך מובטחת לכל אדם הכנסה קבועה לאחר הפרישה מהעבודה. כך ניתן לא לעבוד ועדיין להתקיים מהריבית והכסף שהצטברו לאורך השנים.

ההבדל בין פנסיה צוברת לפנסיה תקציבית

פנסיה צוברת זוהי פנסיה שגם המעביד וגם העובד מפרישים סכום כסף מהמשכורת החודשית לקרן הפנסיה וכך במשך הזמן נצבר הכסף בקרן. לעומת זאת פנסיה תקציבית זוהי פנסיה שהעובד והמעסיק אינם מפרישים כלל כסף מהמשכורת החודשית אלא העובד זכאי לפנסיה לפי תקציב מסוים שנקבע על ידי מדינת ישראל וגופיה. דוגמא טובה לכך הינה צה"ל.

ההבדל בין קרן פנסיה וותיקה לקרן פנסיה חדשה

כל קרן פנסיה אשר נפתחה לאחר ינואר 1995 נקראת קרן פנסיה חדשה. בשנה זו נערכו רפורמות בקרנות הפנסיה לאחר שקרנות הפנסיה הוותיקות לא עמדו בהתחייבותם. קרנות הפנסיה החדשות נועדו למנוע מצב זה בעתיד. לכן קרן פנסיה חדשה צריכה לעמוד במספר תנאים. בקרן פנסיה החדשה תוכנית הפנסיה הינה מקיפה וכוללת פנסיית זקנה וכיסויי ביטוח למקרים של נכות או מוות. קרן פנסיה מקיפה נקראת כך בשל שהעובדה שהיא מקיפה גם את הביטוח.

חידוש נוסף בקרנות הפנסיה הינו קרן פנסיה כללית. קרן פנסיה זו מאפשרת לעמיתים להשקיע את כספם בשוק החופשי בכפוף לתנאים מסוימים. חשוב לציין שהקרן אינה יכולה להשקיע באיגרות חוב. קרן זו אינה נחשבת קרן פנסיה מקיפה ולכן אינה כוללת ביטוח נכות או מוות אלא מבטיחה רק פנסיית זקנה ושאירי פנסיונר. כדאי להשוות בין קרנות הפנסיה השונות על מנת לדעת להתאים את קרן הפנסיה המשתלמת ביותר.

המשתנים לבחירת קרן פנסיה

ישנם משתנים חשובים שכדאי לשים אליהם לב במהלך בחירת קרן הפנסיה . חשוב לוודא כי הגוף העומד מאחורי קרן הפנסיה הינו יציב כלכלית ובעל הון. כדאי לשים לב לתשואות הנעשות בהתאם להשקעות קרן הפנסיה ועד כמה קרן הפנסיה חשופה לסיכון. נתון זה משמעותי משום שחשיפת כספי הלקוח לסיכונים רבים מדי יכולים להוביל לירידה משמעותית ברווחים של קרן הפנסיה.

מומלץ לשאול על עלויות הביטוח במקרה של נכות או מוות. ישנו שינוי בעלויות בין קרנות הפנסיה השונות. יש לוודא את השינויים במצבה הכלכלי של הקרן, שינויים במדיניות הקרן, שינויים בריבית וכולי. כדאי לוודא מהם ההטבות שהעובד מקבל בדמי ניהול ובעת רכישת ביטוחים משלימים. מומלץ לבדוק משתנים אלו בעזרת יועץ פנסיוני אשר מומחה ומבין בין קרנות הפנסיה השונות.

הטבות מס

למדינת ישראל אינטרס מובהק כי הציבור יחסוך לקרן פנסיה. על מנת לעודד חיסכון זה הממשלה מעניקה הטבות מס. הטבות אלו ניתנות בצורות של זיכוי במס ובכך להפחית את גובה תשלום מס הכנסה של העובד וניכוי מס כלומר הקטנת ההכנסה החייבת במס.את הבקשות להטבות מס ניתן להגיש באופן עצמאי לפקיד השומה. או באמצעות אנשי מקצוע לתחום זה. גם עצמאים וגם שכירים זכאים להטבה זו.