לשכור דירה זה קל או קשה? תלוי את מי שואלים.

לכל אחד יש דרישות וצרכים אחרים. חלק אוהבים דירה שקטה עם גינה גדולה ואחרים יסתפקו בדירה קטנה אך במרכז העיר. מעבר להעדפות אישיות, קיימים מספר כללים שתקפים לכולם.

ניסינו לרכז ולגבש את ספר הכללים לשוכרי דירות על מנת למנוע עוגמת נפש עתידית ולסייע לשוכרי הדירות לבחור את דירת חלומותיהם.

כללי:
יש לבקר בדירה מספר פעמים בשעות שונות ולפחות פעם אחד בשעות היום על מנת להתרשם מהרעש, מהאור הטבעי בדירה וממצבה הפיזי.
יש לציין שדירה שפונה לכיוון צפון הינה חשוכה (אולם קרירה יחסית בקיץ) לעומת כיוון דרום אשר זוכה לשמש בכל עונות השנה, ואשר סופגת יותר חום.
כמו כן מומלץ לבדוק מיהם השכנים (שיחה ידידותית עם ועד הבית תתרום לכך) – כדאי לברר האם גר בבניין עבריין ידוע או נגן חצוצרה מתלהב וכן לבדוק האם הבית עומד בפני שיפוץ או אם אחד השכנים מתכוון לשפץ את דירתו ובכך לגרום מטרדי רעש ולכלוך במשך חודשים.

דברים שיש לבדוק בבית:
לפתוח כל אחד מהברזים ולוודא שיש לחץ מים סביר
לחפש נקודות רטיבות בקירות, ובמיוחד ליד נקודות מים. צבע חדש יכול לרמז על רטיבות שתוקנה ואשר יכולה לחזור.
מוקדי רעש – קרבה לצירי תנועה. כמו כן תחנת אוטובוס בקרבת הדירה גורמת למפגעי רעש וזיהום אויר כתוצאה מהאצת האוטובוס לאחר עצירתו.
חשמל – האם הדוד, המזגן, והתנור יכולים לפעול ביחד? נסו לקבל התחייבות מבעל הדירה לשדרג את לוח החשמל אם יהיו בעיות.
יש לבדוק את תקינות המזגן בחימום ובקרור
דוד חשמל או דוד שמש – דוד שמש חוסך משמעותית בעלויות החשמל.
מומלץ לצלם את הדירה לפני הכניסה אליה, כך שבעל הדירה לא יטען שגרמתם לנזקים (אשר כבר קיימים) בדירתו האהובה.

בדרך כלל שוכחים לברר:
בררו מהי הארנונה לדירה
האם יש גז מרכזי (שלגביו יש תשלום חודשי קבוע – גם אם אין צריכה)
בררו מהו תשלום ועד הבית – יכולות להיות הפתעות. לעיתים תשלום ועד הבית כולל קרן עבור שיפוצים, תיקונים או תוספות אשר חלות על בעל הדירה. למעשה עליכם להשתתף בתשלומי האחזקה השוטפת בלבד ולא לשלם עבור עלויות חד פעמיות כגון התקנת אינטרקום בבניין, שיפוצים, החלפת מערכת הביוב וכו'
מומלץ לבדוק שהדירה לא נמצאת בקרבת אנטנות של חברות הסלולאר. אומנם חברות הסלולאר טוענות שהקרינה אינה מזיקה ועומדת בתקנים חמורים וכו' וכו', אך כך גם חשבו פעם על אזבסט וצלילות בקישון. ניתן לבדוק האם הדירה נמצאת בקרבת מוקד קרינה, באתר של המשרד לאיכות הסביבה

הסכם השכירות:
פסק דין חדש קבע לאחרונה שדייר ששילם לבעל הדירה דמי שכירות יאלץ לשלם את דמי השכירות פעם נוספת מאחר והדירה הייתה בכינוס נכסים, ולמעשה רק כונס הנכסים יכול להשכירה ורק הוא זכאי לקבל את דמי השכירות.
מקרים אחרים שנתקלנו בהם היו השכרת הדירה שלא על ידי בעליה (למשל על ידי שוכר אחר).
על מנת להמנע ממצבים אלו, על כל שוכר לוודא שמי שמתיימר להשכיר לו את הדירה הוא אכן הבעלים. כיום, ניתן לבצע בדיקה זו בקלות ובעלות נמוכה (כ-10 ש"ח בלבד) על ידי בדיקת נסח הטאבו של הדירה באתר משרד המשפטים.
לצורך כך יש למצוא את פרטי הדירה (גוש וחלקה) המהווים למעשה את תעודת הזהות של הנכס, אותם ניתן לאתר באתר שער הממשלה או במשרדי העיריה.
יש לבדוק היטב את הסכם השכירות, ולהתייעץ עם בעלי ניסיון או עורך דין מאחר וההסכם, לאחר חתימתו, מחייב לכל עניין ודבר ויכולים להיות בו מוקשים והפתעות (כגון התחייבות השוכר לצבוע את הדירה בתום תקופת השכירות או מתן אופציה למשכיר להודיע על הפסקת השכירות בהתרעה קצרה). יש לציין בהסכם את כל הליקויים בדירה, והתחייבות בעל הדירה לתקנן. כמו כן, יש להגדיר אחריות לתיקונים בדירה (מי אחראי לתקן נזילה בברז או חלון שנשבר) ולהקציב תקופת זמן לתיקון.

תשלומי שכירות:
אם בעל הדירה מתעקש על מתן שיקים מראש, יש להגביל את סחירותם על ידי מחיקת המילה "לפקודת" בשיק והוספת המילים "למוטב בלבד" וכן קרוס. יש להגביל את סחירות שטר החוב (במידה וקיים) בצורה זהה. יש לציין שכתיבת "שיק בטחון" על גבי השיק אינו מונע את גבייתו או הסבתו!